Aktualności - najnowsze wydarzenia

REDAKCJA LEGIONU MARYI PRZEKAZAŁA DO MEDIÓW INFORMACJĘ
W ZWIĄZKU Z 90-LECIEM TEGO RUCHU

LEGION MARYI W TVP1

W NIEDZIELĘ 11 WRZEŚNIA , W PROGRAMIE
"MIEDZY NIEBEM A ZIEMIĄ"
(godz. 11.55)
Informacje o Legionie Maryi
z okazji 90-lecia Legionu w Polsce.
Legion Maryi na świecie świętuje swoje 90-lecie

Warszawa, 7 września 2011 r.: Dzisiaj członkowie Legionu Maryi na świecie obchodzą 90 lat istnienia swojej wspólnoty. W Polsce Legion Maryi skupia 25 tysięcy katolików.

LEGION MARYI, międzynarodowe katolickie zrzeszenie wiernych świeckich, powstało 7 września 1921 roku w Dublinie w Irlandii. Założone zostało przez ludzi świeckich, którzy dostrzegli potrzebę pracy apostolskiej czterdzieści jeden lat przed inauguracją obrad Soboru Watykańskiego II, i którzy od początku wypełniali wskazania zawarte później w dokumentach soborowych oraz adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Christifideles laici (O powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie). Długoletni moderator Legionu, Franciszek Duff, nazwany został przez kard. Leona Suenensa "geniuszem apostolatu" i „pionierem apostolatu świeckich”. Zaproszony jako jeden z nielicznych obserwatorów świeckich na Sobór Watykański II spotkał się z gorącą owacją ze strony Ojców Soborowych.

Od samego początku Legion Maryi rozwijał się bardzo dynamicznie i obecnie za zgodą władz kościelnych działa na wszystkich kontynentach w ponad 160 krajach świata, zrzeszając kilka milionów członków. Wierny Kościołowi i jego pasterzom, ruch ten aktywnie realizuje swój charyzmat - czynną ewangelizację.

W Polsce Legion Maryi obecny jest od ponad 25 lat; na terenie 28 polskich diecezji skupia blisko 5 900 członków aktywnych oraz 20 000 członków wspierających w 600 wspólnotach parafialnych. Siłą Legionu Maryi jest uporządkowany system oraz formacja duchowa. Charyzmatem Legionu Maryi jest modlitwa i czynna ewangelizacja, zgodnie z benedyktyńskim hasłem: „ora et labora”. Każdy członek Legionu Maryi podejmuje pracę na zasadzie wolontariatu na rzecz wspólnoty parafialnej lub innych osób potrzebujących pomocy. Legion Maryi w Polsce jest członkiem-zalożycielem ORRK (Ogólnopolskiej Rady Ruchow Katolickich), i od 1991 roku wydaje kwartalnik - Biuletyn Legio Mariae.

Tradycyjnie, w rocznicę powstania LM, na Jasną Górę przybywa Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi. W tym roku po raz 17. członkowie ruchu zgromadzą się w Częstochowie 9 i 10 września 2011 roku, aby podziękować Bogu i Maryi Niepokalanej za 90 lat istnienia swego stowarzyszenia. Uroczystościom będzie przewodniczył ks. bp Roman Marcinkowski z Płocka, Opiekun Legionu Maryi z ramienia Episkopatu Polski. Po raz kolejny w Pielgrzymce tej wezmą udział również legioniści z Białorusi.

Program pielgrzymki obejmuje Apel Jasnogórski 9 września, czuwanie nocne oraz Drogę Krzyżową, modlitwę różańcową oraz Mszę św. na Szczycie o godz. 11:00 w sobotę 10 września.

Legion Maryi dał Kościołowi wiele powołań kapłańskich i zakonnych, oraz ma już swoich kandydatów na ołtarze: są to założyciel i animator stowarzyszenia, Frank Duff (1889-1980), oraz dwoje innych członków Legionu Maryi, którzy rozwijali ten ruch w Afryce (Edel Mary Quinn) oraz w Ameryce Południowej (Alfie Lambe).

Dalsze informacje uzyskać można w Komicjum Legionu Maryi w Warszawie: Teresa Bazylko-Boratyn tel. (506) 488 274, Jolanta Widenka tel. (603) 874 511 oraz pisząc na adres warszawa@legionmaryi.pl. Strona internetowa LM w Polsce to www.legionmaryi.pl.


Aby zobaczyć wcześniejsze wydarzenia odwiedź ARCHIWUM