Zamość

Są to:
Kuria Matki Bożej Tomaszowskiej – Tomaszów Lubelski
Kuria Matki Bożej Królowej Pokoju – Tomaszów Lubelski
• Kuria Matki Bożej Dobrej Rady – Zamość
Kuria Matki Bożej Różańcowej – Hrubieszów
• Kuria Matki Bożej Królowej Rodzin – Lubaczów
Kuria Matki Bożej Częstochowskiej – Biłgoraj
Kuria Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Biłgoraj
• Kuria Matki Bożej Panny Wiernej – Jarosław

Pielgrzymka LM do Częstochowy w czasie pandemii

Nasz wyjazd na pielgrzymkę legionową, w dniach 11 i 12 września 2020 roku, był pod znakiem zapytania. Jak zwykle listę z 52 numerami i długopisem położyłam obok figurki Matki Bożej Niepokalanej (rzeźbę wykonał mój wujek śp. Jan Koziej z Nałęczowa – „Sybirak”). I czekałam na zgłoszenia; ostatecznie zapisały się 44 osoby.

W piątek, 11 września, o godzinie czwartej rano, wyjeżdżamy do Miechowa, do sanktuarium Męki Pańskiej. Opiekę duchową sprawują: kleryk Michał Kot z Tomaszowa Lubelskiego i diakon Mateusz Wojta z Zamościa. W sanktuarium, przy replice grobu Pana Jezusa z Jerozolimy, ks. kustosz razem z naszymi opiekunami odprawili Mszę św.

Po Mszy św. siostra serafitka opowiedziała nam historię Miechowa. Od 2006 roku na szczycie wieży znajduje się figura Chrystusa Zmartwychwstałego i spogląda na ziemię miechowską chroniąc ją od nieszczęść i klęsk.

Z sanktuarium wyjechaliśmy ubogaceni duchowo. Do Częstochowy dojechaliśmy na obiadokolację, i zdążyliśmy na Apel Jasnogórski i nocne czuwanie. Następnego dnia, przed uroczystą Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. bp. Romana Marcinkowskiego, odprawiliśmy, wraz z legionista-
mi z całej Polski, Drogę Krzyżową na wałach.

Z Częstochowy pojechaliśmy jeszcze do Krakowa Łagiewnik. Tam, u zakonnic, zjedliśmy obiad, a po modlitwie i odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, w której zawierzaliśmy całą Ojczyznę, ruszyliśmy w drogę powrotną do Tomaszowa Lubelskiego. Dotarliśmy do domów cali i zdrowi oraz napełnieni wiarą, nadzieją i wzajemną miłością do siebie i ludzi. Bogu niech będą dzięki.