Formacja

Czymś niezmiernie ważnym w duchowości LM jest odpowiednia formacja, której fundamentem są cotygodniowe spotkania, o ile to możliwe z udziałem księdza opiekuna duchowego. Formacja obejmuje rozwój duchowo­ści i przygotowanie do prowadzenia apo­stolatu. Zalecane jest częste uczestnic­two legionistów w Eucharystii i modli­twa brewiarzowa oraz coroczne rekole­kcje pogłębiające życie wewnętrzne członków LM.
Członkowie pomocniczy Legionu Maryi wspomagają pracę apostolską członków czynnych swoją codzienną modlitwą. Uczestniczą także w organi­zowanych dla nich comiesięcznych spotkaniach.
Podstawową metodą formacji jest metoda mistrz – uczeń. Doświadczony legionista wtajemnicza w duchowość i apostolstwo początkującego legioni­stę. A niezastąpionym środkiem for­macji jest systematyczne studiowanie Podręcznika Legionu Maryi.

Bardzo ważnym elementem w formacji są Imprezy Legionu – wspólne przeżywanie uroczystości dla wszystkich prezydiów danej Kurii. Do imprez tych zaliczamy:
Acies (łac = szyk wojenny) jest największą uroczystością LM, obchodzoną w dniu Zwiastowania Pańskiego lub w możliwie najbliższym czasie, która służy odnowieniu przez wszystkich członków czynnych i pomocniczych, aktu osobistego ofiarowania się Matce Bożej;
Zlot generalny – zlot wszystkich członków aktywnych Kurii w dniu bliskim Urocz. Niepokalanego Poczęcia NMP;
Impreza na wolnym powietrzu – wycieczka, pielgrzymka, itp.;
Święto Prezydium – obchodzone w okolicach święta Narodzenia NMP;
Kongres – jest organizowany przez jedną z wyższych rad Legionu dla członków aktywnych rady. Celem kongresu, oprócz wspólnej modlitwy, jest omawianie i wyjaśnianie ważnych zagadnień legionowych. Podczas Kongresu wszyscy uczestnicy powinni brać żywy udział w dyskusji. Według ustaleń Konsylium kongres należy organizować co dwa lata. Czas trwania kongresu – co najmniej jeden dzień. Można zaprosić gości spoza terenu.

opracowano z wykorzystaniem art. ks. W. Siwaka