Katowice

KOMICJUM Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach kieruje pracą 5 własnych prezydiów i 10 kurii.

Są to:

Kuria Oblubienicy Ducha Świętego – Chorzów
Kuria Królowej Aniołów – Katowice (Zachód)
Kuria Matki Pięknej Miłości – Świętochłowice
Kuria Matki Bożej Saletyńskiej – Mysłowice-Brzęczkowice
Kuria Matki Bożej Łaskawej – Ruda Śląska-Nowy Bytom
Kuria Matki Miłosierdzia – Tychy
Kuria Matki Bożej Królowej Kapłanów – Zabrze
Kuria Matki Bożej Opatrzności – Międzybrodzie Żywieckie
Kuria Matki Bożej Anielskiej – Sosnowiec
Kuria Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Kraków

Łącznie Komicjum skupia 574 członków czynnych i 4362 auksyliatorów

Adres: Parafia Opatrzności Bożej, ul. 1 Maja 52, 40-287 Katowice, katowice@legionmaryi.pl

Historia Legionu Maryi na Górnym Śląsku

Wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny stanowiły niewątpliwie istotną przesłankę dla podjęcia akcji rozszerzenia Legionu Maryi na terytorium Polski. Powierzenie tej misji wiedeńskiemu Senatowi Legionu Maryi okazało się trafną decyzją. Łatwość komunikacji – kolejowej i językowej – preferowały z natury rzeczy Górny Śląsk.
Już w 1979 roku wysłanniczka z Wiednia, pani Anna Coreth, złożyła wizytę ks. bp. Herbertowi Bednorzowi. Wiadomość, że w śląskich parafiach miałby powstać „legion”, a więc organizacja wojskowa, nie była dla ks. Biskupa zachęcająca. Jednak po wyjaśnieniach sprawa Legionu Maryi zaczęła się przedstawiać mniej groźnie i w efekcie emisariuszka uzyskała zgodę na tworzenie legionowych prezydiów. Pani Anna Coreth zatrzymywała się w Katowicach u sióstr elżbietanek, w pobliżu kościoła Mariackiego. Tam, po Mszy św., prowadziła rozmowy z kilkoma osobami, które bardzo przychylnie reagowały na usłyszane wieści. Wówczas pieczę nad parafią sprawował ks. dr Damian Zimoń, który dał się przekonać do wprowadzenia w czyn tego przedsięwzięcia. Pierwsze na Górnym Śląsku prezydium Legionu Maryi stało się faktem. Pod koniec 1979 roku prowadzono już zebrania. Prezydium zatwierdzono 9 lutego 1980 roku, a kierownictwo duchowe objął oczywiście ks. Damian Zimoń. W tym miejscu należy wspomnieć, nieżyjące już, pierwsze legionistki: Elżbietę Stolarską, Marię Wratną, Magdalenę Tkacz i Urszulę Neumann.
Niebawem Legion Maryi powstaje w kolejnych katowickich parafiach: Opatrzności Bożej z kierownikiem duchowym ks. Karolem Wollnikiem oraz św. Apostołów Piotra i Pawła z ks. Pawłem Buchtą. W następnej kolejności, 5 września 1984 roku, zostaje utworzone prezydium w parafii św. Jadwigi w Chorzowie.Kierownikiem duchowym zostaje ks. proboszcz Ryszard Dyllus, a prezydentem Maria Gorgoń.
24 marca 1984 roku prezydia organizują wspólnie pierwsze Acies, zaś 31 sierpnia tegoż roku wiedeński Senat LM wyraża zgodę na powołanie legionowej kurii w Katowicach, co utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy legionowymi pionierami w Polsce. Tymczasem jak grom z jasnego nieba, spada na nas wiadomość,że ktoś już nas uprzedził. Przyjeżdża sam b. Anatol Kaszczuk, którego barwna opowieść o drodze do Legionu Maryi osłodziła nam utratę palmy pierwszeństwa.
W grudniu 1985 roku zostaje zwołany w parafii św. Jadwigi w Chorzowie pierwszy Zlot generalny kurii Legionu Maryi na Śląsku. Na przełomie maja i czerwca następnego roku legioniści uczestniczą w pierwszych rekolekcjach wspólnoty, które odbywają się w Raciborzu; prowadzi je ks. Karol Wollnik. 13 września 1986 roku natomiast ma miejsce pierwsza pielgrzymka katowickiej kurii LM do Piekar Śląskich. Powstawanie następnych prezydiów w Chorzowie spowodowało potrzebę powołania na tym terenie drugiej legionowej Kurii pw. Oblubienicy Ducha Świętego. Kuria ta została zatwierdzona 13 marca 1987 roku, a kierownikiem duchowym został ks. Konrad Seligmann. Tymczasem pani Anna Coreth wraz z legionistkami z Wiednia, wśród których była Maria Czech, wyruszają do innych miast Śląska. W efekcie powstają prezydia w Raciborzu, Tychach, Gliwicach i Opolu.Kuria pw. Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju, z kierownikiem duchowym ks.proboszczem Wacławem Basiakiem, zatwierdzona została 4 grudnia 1990 roku. Zarząd kurii stanowiły siostry: Anna Tyczyńska, Aniela Aleksandrowicz, Krystyna Grzelczak i Helena Olszowy.
Od 2000 roku w Jastrzębiu Zdroju działa już Komicjum, którego prezydentem jest s. Bogumiła Stachowicz. Po rozmowach Anny Coreth z kard. Franciszkiem Macharskim, utworzonoprezydium legionowe w krakowskiej parafii św. Floriana oraz w Wieliczce u oo.franciszkanów.
Z połączenia trzech kurii LM – katowickiej, chorzowskiej i jastrzębskiej – 24 kwietnia 1990 roku powstało Komicjum pw. Matki Boskiej Piekarskiej, z siedzibą w parafii Opatrzności Bożej w Katowicach. Na pierwszym zebraniu katowickiego komicjum obecny był bp Damian Zimoń – wówczas już ordynariusz katowicki, s. Anna Coreth z Senatu LM w Wiedniu oraz nowy proboszcz parafii ks. Eugeniusz Breitkopf. Zabrakło natomiast kierownika duchowego kurii katowickiej, ks. Karola Wollnika, który złożony ciężką chorobą leczył się za granicą, gdzie też zmarł 8 maja tegoż roku. Zarząd ówczesnej kurii katowickiej stał się zarządem komicjum, a pierwszym jego prezydentem został b. Kazimierz Woźniak.
Na zebraniu 12 czerwca 1990 roku b. Kazimierz poinformował legionistów, że ks. Bernard Jośko – proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Katowicach – dekretem księdza Biskupa został mianowany kierownikiem duchowym Komicjum; funkcję tę sprawuje do chwili obecnej. Rozszerzanie Legionu Maryi, prowadzone przez katowickie komicjum, doprowadziło do utworzenia prezydiów w diecezjach: sosnowieckiej, częstochowskiej i bielsko-żywieckiej. Zwieńczeniem tej działalności było utworzenie kurii LM w Sosnowcu (z kierownikiem duchowym ks. Karolem Malasiewiczem i prezydentem Stanisławą Dramińską) oraz kurii w Międzybrodziu Żywieckim (z kierownikiem duchowym ks. Teofilem Górnym).
5 marca 2011 roku powołano Komicjum pw. Matki Bożej Fatimskiej w Częstochowie; prezydentem został Piotr Gęga, wiceprezydentem Roman Czartyński.
Dzisiaj, po trzydziestu pięciu latach, w archidiecezjach katowickiej, częstochowskiej i krakowskiej oraz w diecezjach gliwickiej, opolskiej, sosnowieckiej i bielsko-żywieckiej – działają 3 komicja, 17 kurii i 128 prezydiów. Prezydentem katowickiego Komicjum jest Henrieta Osuch, wiceprezydentem Alicja Olejnik, sekretarzem Anna Szaraniec, skarbnikiem Dorota Friedrich.
W październiku 2012 roku, dekretem ks. abpa katowickiego Wiktora Skworca, ks. Wacław Basiak otrzymał nominację na Opiekuna Legionu Maryi w archidiecezji katowickiej. Obecnie rozszerzamy Legion Maryi w parafiach diecezji legnickiej i świdnickiej.
Artykuł Kazimierza Woźniaka z Komicjum Katowice do biuletynu Legio Mariae(rok 2014)

Działalność i ważne wydarzenia