Franciszek Duff (1889-1980)

Franciszek Duff urodził się 7 czerwca 1889 roku w Dublinie, w Irlandii, jako najstarszy spośród
siedmiorga rodzeństwa.

W 1913 roku wstąpił do Stowarzyszenia św. Wincentego à Paulo, i był pod wielkim wpływem duchowości Stowarzyszenia. Jako jego członek stopniowo zdobywał wielką wrażliwość na potrzeby ludzi o najniższym statusie materialnym i społecznym, w których – tak jak we wszystkich spotkanych bliźnich – rozpoznawał i czcił Chrystusa.

W 1916 roku, w wieku 27 lat, opublikował pierwszą broszurę, pt.: „Czy możemy być świętymi?” Dał w niej wyraz jednemu ze swych najgłębszych przekonań – że wszyscy, bez wyjątku, zostaliśmy powołani do świętości, a dzięki naszej katolickiej wierze mamy wszystkie środki do jej osiągnięcia. W 1917 roku poznał Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Marii de Montforta – dzieło, które całkowicie zmieniło jego życie.7 września 1921 roku Franciszek Duff powołał do życia Legion Maryi. Jest to apostolskie stowarzyszenie ludzi świeckich pracujących dla Kościoła, pod kierunkiem kapłana. Celem Legionu jest duchowy wzrost jego członków i przybliżenie królowania Chrystusa poprzez Maryję. Legion Maryi, który można spotkać prawie w każdym kraju świata, ma blisko 3 miliony członków aktywnych i wielokrotnie więcej członków pomocniczych, którzy wspomagają apostolat modlitewnie.

W 1965 roku papież Paweł VI zaprosił Franciszka Duffa, jako obserwatora świeckiego, do udziału w II Soborze Watykańskim. Tym wyróżnieniem Ojciec Święty uznał i potwierdził ogromny wkład F. Duffa w apostolat świeckich. Franciszek Duff zmarł 7 listopada 1980 roku. Pochowany został na cmentarzu Glasnevin w Dublinie. W lipcu 1996 roku arcybiskup Dublina, dr Desmond Connell, zainaugurował proces beatyfikacyjny.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Franciszka Duffa

Boże, Ojcze nasz,
Ty napełniłeś sługę swego Franciszka Duffa głębokim zrozumieniem tajemnicy Twego Kościoła, Ciała Chrystusa, oraz miejsca w niej Maryi, Matki Jezusa.
W swym wielkim pragnieniu dzielenia się zrozumieniem tej tajemnicy z innymi oraz w synowskim zawierzeniu Maryi utworzył Jej Legion, by był on znakiem Jej macierzyńskiej miłości do świata i służył włączeniu wszystkich Jej dzieci w dzieło ewangelizacyjne Kościoła.
Dziękujemy Ci, Ojcze, za łaski zesłąne na niego oraz za dobro wzrastające w Kościele dzięki jego odważnej i promieniującej wierze.
Z ufnością błagamy Cię, Boże, abyś za jego wstawiennictwem udzielił nam łaskę, o którą Cię teraz szczególnie prosimy………….
Pokornie prosimy Cie, Boże, aby, jeśli taka jest Twoja wola, świętość życia Franciszka została uznana przez Kościół, dla chwały Twego imienia, przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

– Za zezwoleniem wladzy duchownej

Informacje o łaskach otrzymanych przez wstawiennictwo Franciszka Duffa prosimy zgłaszać na adres:
Legion of Mary
De Montfort House
Morning Star Avenue
Brunswick Street
Dublin 7, Ireland.