REGIA Matki Bożej Gietrzwałdzkiej przy parafii MB Królowej Polski w Lublinie
ma pod swoją bezpośrednią opieką 8 własnych prezydiów, 15 kurii i 8 komicjów
Skupia 1 163 członków aktywnych, 1 751 auksyliatorów
Kurie podległe bezpośrednio Regii to:
• Kuria Matki Bożej Niezawodnej Nadziei – Lublin
• Kuria Matki Bożej Pocieszenia – Krasnystaw
• Kuria Matki Bożej Łaskawej – Chełm
• Kuria Matki Bożej Chełmskiej – Chełm
• Kuria Matki Bożej Oblubienicy Ducha Świętego – Świdnik
• Kuria NMP Niepokalanie Poczętej – Świdnik
• Kuria Matki Bożej Różańcowej – Piaski
• Kuria Matki Bożej Królowej Pokoju – Łęczna
• Kuria Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Łęczna
• Kuria Matki Bożej Królowej Wszystkich Świętych – Lubartów
• Kuria Matki Bożej Pośredniczki Łask – Lubartów
• Kuria Matki Bożej Róży Duchownej – Szczecin (archidiecezja szczecińsko-kamieńska, diecezja koszalińsko-kołobrzeska)
• Kuria Matki Bożej Miłosierdzia – Choszczno (archidiecezja szczecińsko-kamieńska)
• Kuria Matki Bożej Królowej Podlasia – Hodyszewo (diecezja łomżyńska)
• Kuria Matki Kościoła – Radom (diecezja radomska)
Komicja podległe Regii to:
Komicjum MB Kodeńskiej w Lublinie
Komicjum Matki Bożej Opieki w Zamościu
Komicjum Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach
Komicjum Matki Bożej Fatimskiej w Częstochowie
Komicjum Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju
Komicjum Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu
Komicjum Matki Bożej Królowej Wszechświata w Radzyniu Podlaskim
Komicjum Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w Kielcach
Adres: Parafia MB Królowej Polski, ul. Gospodarcza 7, 20-213 Lublin, ajargilo.lm@o2.pl
Działalność i ważne wydarzenia
DZIĘKCZYNIENIE ZA 45 LAT LEGIONU MARYI W POLSCE
Dnia 22 czerwca 2024 r. w Lublinie, gdzie mieści się siedziba Regii Legionu Maryi pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, świętowaliśmy 45-lecie działalności Legionu Maryi w Polsce. W obchodach wzięli udział przede wszystkim opiekunowie duchowi i legioniści Archidiecezji Lubelskiej.
Zgodnie z programem jubileuszu w sali CaritasuArchidiecezji Lubelskiej zaprezentowany został film biograficzny o bracie Anatolu, który przyczynił się do rozpowszechnienia Legionu Maryi w Polsce pt. Anatol Kaszczuk apostoł Maryi. Brat Anatol to postać znana wszystkim legionistom, przede wszystkim w naszym kraju. Osobiście znał założyciela LM – Franka Duffa, przy którym w Dublinie w Irlandii stawiał pierwsze kroki w apostolstwie legionowym, a potem decyzją Concilium został delegowany do Polski. Aktualnie polscy legioniści modlą się serdecznie o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego brata Anatola Kaszczuka. Podczas projekcji filmu obecni byli: reżyser Janusz Hanas oraz narrator – ks. Jacek Zakrzewski, którzy wraz z Ewą Hanter brali udział w tworzeniu scenariusza . Widzowie mieli więc możliwość spotkania z nimi i mogli zapoznać się z kulisami produkcji filmu.
Następnie wszyscy udali się do Lubelskiej Archikatedry pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty. Przed rozpoczęciem Eucharystii odmówiono modlitwy wstępne LM i Różaniec, po czym opiekun duchowy Regii LM pw. MB Gietrzwałdzkiej – ks. Józef Sarzyński zapoznał zebranych z historią powstania i działalności Legionu Maryi w Polsce.
Początki LM miały miejsce w 1948 r., kiedy to brat Anatol założył pierwsze Prezydium pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostródzie i następnie – Prezydium pw. Królowej Apostołów przy Katedrze Olsztyńskiej. Do Lublina został zaproszony przez zafascynowanego Legionem Maryi ks. dziekana Edwarda Niećkę – proboszcza Parafii pw. Świętego Michała Archanioła na lubelskich Bronowicach. Po trzech miesiącach utworzono tam pierwsze w Lublinie prezydium, które zajęło się dziełem Intronizacji Najświętszego Serca Jezusowego w rodzinach. Równocześnie br. Anatol formował następne grupy legionowe tj. prezydium męskie przy katedrze lubelskiej oraz żeńskie przy klasztorze OO. Kapucynów. W roku 1949, za pozwoleniem Prymasa Stefana Kard. Wyszyńskiego, powstało prezydium w Warszawie przy kościele pw. Św. Augustyna. Wkrótce jednak, ze względu na nasilającą się walkę ówczesnej władzy ludowej z Kościołem, w trosce o bezpieczeństwo wiernych, Ks. Prymas wycofał się z pozwolenia na tworzenie kolejnych prezydiów w stolicy. Pojawiło się też zagrożenie aresztowaniem brata Anatola, a w 1950 roku, ze względu na represje władz, LM musiał zawiesić swoją działalność. Wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do ojczyzny, stanowiły przesłankę do reaktywowania LM w Polsce. Concilium w Dublinie powierzyło tę rolę Senatowi w Wiedniu. Jesienią 1979 r. wysłanniczka Senatu – doświadczona legionistka – s. Anna Coreth otrzymała zaproszenie do rozwoju LM w diecezji katowickiej od ówczesnego Bpa Herberta Bednorza. Powstało kolejno kilka prezydiów, pierwsze z nich – przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, w którym kierownictwo duchowe objął proboszcz Ks. Damian Zimoń (późniejszy biskup), a w następnych latach – jeszcze trzy prezydia, które już w 1984 roku podlegały pierwszej Kurii LM pw. Matki Bożej Piekarskiej przy parafii Opatrzności Bożej w Katowicach – Zawodziu. Wraz z rozszerzaniem się LM powstały na Śląsku jeszcze dwie kurie: w Chorzowie i Jastrzębiu Zdroju. Z trzech kurii w 1999 r. Senat powołał do istnienia pierwsze Komicjum pw. MB Piekarskiej w Katowicach – Zawodziu, którego prezydentem został brat Kazimierz Woźniak, a opiekunem duchowym ks. Bernard Jośko. Rozwój Legionu Maryi zaowocował powstaniem kolejnych Komicjów: pw. Matki Kościoła – w Jastrzębiu Zdroju (2000r.) z opiekunem Ks. Wacławem Wasiakiem oraz pw. Matki Bożej Fatimskiej przy parafii
Św. Józefa w Częstochowie (2011r.), z mianowanym na prezydenta bratem Piotrem Gęgą. Opiekę duchową komicjum częstochowskiego sprawował ks. Bronisław Preder. W Warszawie powstały dwa komicja – pierwsze z nich pw. Mater Misericordiae w 1994 r. przy parafii Księży Marianów, którego prezydentem została s. Jolanta Widenka, drugie – pw. MB Zwycięskiej w Warszawie na Pradze. Obydwa komicja warszawskie podlegają bezpośrednio Concilium w Dublinie.
Równolegle rozpoczął działalność LM w Lublinie. Z inicjatywy Irlandczyków, którzy przyjechali w 1986 r. do Polski na PPC, powstało na przełomie maja i czerwca pierwsze w Lublinie prezydium przy katedrze, którego opiekunem duchowym został ks. Ryszard Wieczorek. Następne prezydium powstało jesienią tego roku przy kościele Św. Wojciecha w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Podwalu. W roku 1987 działała już grupa Patrycjuszy skupiająca legionistów z całego Lublina pod kierownictwem ks. Zdzisława Ciżmińskiego.
Delegatką Concilium do spraw LM w Polsce w latach 1987 – 1990 została Irlandka s. Clair Connoly. Dzięki obecności s. Klary oraz zaangażowaniu opiekuna LM – ks. Zdzisława Ciżmińskiego, jak też grupy aktywnych legionistów, nastąpił intensywny rozwój LM w Diecezji Lubelskiej. 2 kwietnia 1989 r. odbyło się pierwsze ACIES w Katedrze Lubelskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył J.E. Biskup Bolesław Pylak a współcelebransami byli opiekunowie duchowi istniejących już wówczas prezydiów. We wrześniu 1989 r. powołano pierwszą Kurię LM pw. Matki Bożej Kodeńskiej przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie. Opiekunem duchowym został ks. Zdzisław Ciżmiński, a prezydentem – s. Zyta Zbiczak. LM liczył wówczas 13 prezydiów. Po kilku miesiącach ks. Zdzisław Ciżmiński został powołany na placówkę do Zamościa, w związku z czym nowym opiekunem duchowym Kurii LM, mianowanym przez Biskupa Lubelskiego, został ks. Stanisław Zając. Dynamiczny rozwój LM spowodował, że decyzją Concilium w Dublinie w roku 1993 – dnia 17.10.- pierwszą kurię, działającą przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego, podniesiono do rangi Komicjum LM pw. Matki Bożej Kodeńskej. Prezydentem została s. Stanisława Mela. Wówczas działały już 63 prezydia skupiające 644 legionistów czynnych oraz ok. 1000 – członków wspierających. Już wkrótce w roku następnym Komicjum podlegało 9 kurii – cztery w Lublinie, a pięć – w Jastkowie, Łęcznej, Zamościu, Lubartowie i Kraśniku. W dniu 8 grudnia 1994 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie rozpoczęło działalność pierwsze kleryckie Prezydium LM
pw. Matki Bożej Zawierzenia – przygotowujące przyszłych kierowników duchowych. Obecnie liczy ono 6 kleryków. W roku 1996 powołano w Zamościu Komicjum LM pw. Matki Bożej Opieki z prezydentem Julią Rodzik pod kierownictwem duchowym ks. Zdzisława Ciżmińskiego.
W wyniku akcji informacyjnej wśród seminarzystów Kościoła zamojskiego w roku 1996 powstało drugie kleryckie Prezydium pw. Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich, działające w seminarium w Lublinie. Po dziesięciu latach działalności, ze względu na brak powołań, prezydium przestało istnieć.
W roku 1997, w związku z nominacją ks. Stanisława Zająca na proboszcza w Łęcznej, opiekunem duchowym komicjum w Lublinie został ks. Józef Sarzyński.
W listopadzie 1999 r. opiekunem LM z ramienia Episkopatu Polski został Ks. Bp Roman Marcinkowski (Diecezja Płocka), jednocześnie kierownikiem duchowym LM w Polsce został ks. Janusz Węgrzecki z Warszawy.
W roku 2001 utworzono w Lublinie drugie Komicjum przy parafii MB Królowej Polski, które decyzją Concilium 17 marca 2002 r. zostało podniesione do rangi Regii LM pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – najwyższej rady LM w Polsce, pierwszej w Europie Środkowo – Wschodniej. Prezydentem została s. Zyta Zbiczak, a kierownikiem duchowym – ks. Józef Sarzyński. Przez ok. 10 lat w opiece duchowej pomagał mu ks. Adam Buczyński, a od 2013 r. – ks. Mirosław Kawczyński. Funkcje prezydenta Regii pełniły kolejno siostry: Zyta Zbiczak, Lidia Kozłowska, Maria Wojtanowicz, Elżbieta Moczulska a obecnie Anna Jargiło. Legion Maryi jest obecny w 30 diecezjach w Polsce. Ogólna liczba legionistów to ok. 19 000 zrzeszonych w 566 prezydiach, w tym 5 000 członków czynnych oraz 14 000 – wspierających.
Ks. Józef Sarzyński – opiekun duchowy regii – wskazał na ważny aspekt duchowości Legionu Maryi – jest on wspólnotą, w której można liczyć na wsparcie modlitewne. Doświadczają tego codziennie także kapłani.
Punktem kulminacyjnym uroczystości była dziękczynna Msza Święta, którą koncelebrowało 28 opiekunów duchowych LM pod przewodnictwem proboszcza Archikatedry Lubelskiej ks. dr. Krzysztofa Kwiatkowskiego. Ks. proboszcz pozdrowił wszystkich kapłanów i legionistów od J.E. Arcybiskupa Stanisława Budzika, który ze względu na inne zadania nie mógł być obecny razem z nami. Katedra wypełniona była legionistami czynnymi, wspierającymi oraz sympatykami LM z Archidiecezji Lubelskiej, którzy tłumnie przybyli ze sztandarami, aby podziękować Panu Bogu za 45 lat działalności tego apostolskiego stowarzyszenia w naszej ojczyźnie, ale także prosić o jego dalszy rozwój duchowy i liczebny oraz o wierność charyzmatom legionowym dla wszystkich legionistów.
Główny celebrans w homilii dał świadectwo swoich związków z LM. Jako proboszcz pełni również funkcję opiekuna duchowego prezydium oraz Kurii pw. MB Katedralnej, działających przy Archikatedrze Lubelskiej. Wyraził więc szczególną wdzięczność Panu Bogu za wspólnotę LM, gdzie jest miejsce na kształtowanie
i umacnianie wiary, która przekłada się na codzienne życie.
Legioniści czynnie uczestniczyli w Liturgii Słowa i w niesieniu darów. Na Ołtarz Matki Bożej Płaczącej ofiarowane zostały świece oraz 45 czerwonych róż, symbolizujących okres 45 lat działalności LM w naszej ojczyźnie.
Na zakończenie prezydent Regii pw. MB Gietrzwałdzkiej – s. Anna Jargiło, w imieniu wszystkich legionistów, złożyła podziękowania proboszczowi archikatedry. jak również za jego pośrednictwem przekazała słowa wdzięczności J.E. Arcybiskupowi Stanisławowi Budzikowi, a także wszystkim księżom za ich opiekę duchową nad prezydiami i radami LM. Wyrazem naszej wdzięczności były kwiaty, które legioniści wręczyli obecnym na Eucharystii kapłanom. Natomiast Ks. Józef Sarzyński razem z Ks. dr. Krzysztofem Kwiatkowskim – proboszczem Archikatedry Lubelskiej – wręczyli opiekunom duchowym i legionistkom, szczególnie zasłużonym w początkach tworzenia i rozwoju LM na terenie Diecezji Lubelskiej, dyplomy z tekstami podziękowań specjalnie przygotowane na tę okazję. Otrzymali je księża: Ks. Prałat Zdzisław Ciżmiński, Ks. Kan. Stanisław Zając, Ks. Kan. Ryszard Wieczorek, Ks. Kan. Janusz Rzeźnik, Ks. Kan. Jan Hałasa oraz legionistki: s. Maria Pankowska, s. Zyta Zbiczak, s. Stanisława Mela, s. Lidia Kozłowska, s. Elżbieta Moczulska, s. Maria Wojtanowicz, s. Janina Bigoraj.
Siostra prezydent skierowała także serdeczne słowa do wszystkich zgromadzonych legionistów, dziękując im za sumienną pracę apostolską, a także za przygotowania i udział w tej uroczystości dziękczynnej.
Po modlitwach końcowych i błogosławieństwie wszyscy odśpiewali Hymn Legionu Maryi.
Jubileusz był wielkim „Te Deum” na cześć Pana Boga i Jego Matki.
Z wyrazami wdzięczności dla wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania i organizacji tego legionowego święta dziękczynienia – s. Anna Brzezińska z Lublina
Acies 27.04.2024 r.
35 lecie LM w Lubartowie
W tym dniu wspaniałym wszyscy się radujmy – tymi słowami powitała wszystkich zebranych s. Genowefa Turowska – prezydent Kurii pw. Królowej Wszystkich Świętych w Lubartowie.
Dla Legionu Maryi to wspaniały dzień, po raz trzydziesty piąty przeżywamy swoje doroczne świętowanie „ACIES” – czyli odnowienie przyrzeczeń wierności Maryi. To my legioniści jako armia Maryi, stajemy przed swoją Królową, aby otrzymać od Niej błogosławieństwo na kolejny rok pracy. Pragniemy Ją naśladować w pokornej i wytrwałej modlitwie, doskonałym posłuszeństwie, cierpliwości i apostolskiej pracy.
Serdeczne słowa powitania zostały skierowane do Kierownika duchowego Legionu Maryi, ks. Janusza Węgrzeckiego z Warszawy, Kierownika duchowego Regii Legionu Maryi, ks. Józefa Sarzyńskiego z Lublina, ks. Stanisława Zająca – pierwszego opiekuna, z którym razem zaczynaliśmy drogę naszej formacji. Słowa powitania skierowane zostały także do ks. Dziekana Andrzeja Jóźko, naszego księdza Proboszcza, Andrzeja Sarny i do wszystkich drogich naszym sercom Kapłanów, tutejszych jak i przybyłych z innych parafii i diecezji. Świętowanie ubogacili przedstawiciele Regii: siostra Prezydent Anna Jargiło i siostra skarbnik – Barbara Kołodczak oraz przedstawiciele innych wspólnot skupionych przy naszej parafii. Bardzo serdecznie zostali powitani legioniści czynni i wspierający oraz chorzy, którzy byli z nami za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Legion jest wierny swojej Matce i Królowej oraz zobowiązaniom, które podejmuje poprzez codzienną adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Prac jest bardzo wiele, są wspomagane przez legionistów wspierających. Od 34 lat prowadzimy adorację w pierwsze soboty miesiąca, wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi, codziennie odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Różaniec św. Dużym uznaniem cieszą się 7-dobowe Jerycha Różańcowe „za Ojczyznę, dzieci i młodzież”. Od 1998 roku podejmujemy duchową adopcję dziecka poczętego – modlitwą przez okres 9 miesięcy zostało objętych 3204 dzieci. Założyliśmy 64 margaretki za kapłanów. Apostołujemy z Cudownym Medalikiem i Różańcem, organizujemy i uczestniczymy w pielgrzymkach. Odwiedzamy chorych i podopiecznych, modlimy się z nimi, rozmawiamy, udzielamy wsparcia duchowego. Wykonujemy prace zlecone przez księży proboszczów w poszczególnych parafiach. To tylko niektóre prace wymienione w naszej działalności.
Dzisiaj uczestniczymy we Mszy św. dziękczynnej. Ks. Janusz Węgrzecki skierował do nas Słowo Boże w nawiązaniu do Ewangelii „o cokolwiek prosić Mnie będziecie w Imię Moje, Ja to spełnię”. Ponownie uświadomił nam jak ważna jest wspólnota Legionu Maryi i umocnił w dalszej pracy i służbie dla drugiego człowieka. Podniosłą chwilą był procesyjny orszak Kapłanów i legionistów do Vexilium. W darach ołtarza przynieśliśmy chleb – jako symbol codziennej pracy, obrusy – jako dar Legionu Maryi, dary Eucharystyczne – które staną się Ciałem i Krwią Pańską.
Na zakończenie podziękowaliśmy Panu Bogu, Maryi, Kierownikom duchowym i legionistom za tak wspaniały Jubileusz. Kapłanom wręczyliśmy róże jako dowód wdzięczności za duchową opiekę. Ks. Proboszcz Andrzej Sarna podziękował legionistom za ofiarne prace jakie wykonują w parafiach, za to że zawsze można na nich liczyć. Końcową pieśnią był Hymn Legionu Maryi, który został odśpiewany przez legionistów całym sercem.
Następnie udaliśmy się do kaplicy na agapę i dalsze świętowanie. Był to czas wspomnień, radosnego śpiewu, nie zabrakło też jubileuszowego tortu.
Codzienne, a szczególnie dzisiaj wołamy: „Daj nam odważną wiarę, która będzie nas przynaglała abyśmy bez ociągania podejmowali wielkie zadania dla Boga i dla ratowania dusz”. Jesteśmy prostym narzędziami w rękach Maryi pracujemy ramię w ramię z Maryją, naszą Matką
Kuria Królowej Wszystkich Świętych w Lubartowie